Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč máme ve Zlíně nejdražší vodu z okolí ?

20. 6. 2014

Pro zjednodušení uvedu situaci s vodou ve Zlíně na následujícím modelovém příkladu.

Představte si hypoteticky, že Statutární město Zlín investovalo do stavby koupaliště 100.000.000 ,- Kč, provozuje ho s malým ziskem a má možnost na úpravy a další investice získat prostředky z fondů EU . Cena vstupného je lidová 100,- Kč na den.

Pak se najdou zastupitelé města ( např.Janečka - ČSSD, Úlehla - ODS, Soldán - KDU-ČSL ) a rozhodnou se , že koupaliště pronajmou. Například panu Blažkovi - ODS ( má přece s provozováním koupališť velké zkušenosti, takže je to vcelku logická volba ).

Na zastupitelstvu pan Soldán - KDU ČSL přednese zprávu o potřebě a výhodách pronájmu. Pan Blažek - ODS je zkušený provozovatel koupališť, zajistí investice do rozvoje kopaliště,budou se moci používat zdroje z fondů EU a vstupné se bude zdražovat pouze o inflaci.

Zastupitelstvo tento provozní model a podej části podniku, městu zůstane infrastruktura koupaliště, tedy samotný bazén, čistička, budova šaten apod. ( pan Blažek - ODS získá zaměstnance, auto, čistící prostředky, sítě na čištění bazénu, pokladnu a počítač s tiskárnou a další provozní prostředky ) schválí a po podepsání smluv začne pan Blažek - ODS koupaliště provozovat. 

Vhledem k tomu, že smlouva o pronájmu je podepsána na 30 let, ztratí město přístup k financování ze zdrojů EU a státu. Protože je potřebovat vybudovat novou čističku, město ze svého rozpočtu investuje dalších 50.000.000,- Kč . Vybudování posuvného zastřešení , opět ze svého rozpočtu -20.000.000,-Kč.

Pan Blažek -ODS protože potřebuje vyšší zisk a i když je inflace 0%  zvýší cenu vstupného na 1.000,- Kč za den.Jeho zisk za osm let dosáhne 70.000.000 ,- Kč, čistého, jen pro vlastní spotřebu.

Město za tu dobu také získá tu samou sumu, ale tím pouze zaplatilo investice do rozvoje koupaliště. Takže mu do rozpočtu města nepřišla ani koruna. A další opravy ho nyní po letech čekají i vzhledem k novým normám a nařízením.

Pan Blažek - ODS do infrastruktury koupaliště neinvestoval ani korunu. Není přece jeho.

Pak se občané začnou ptát, zda by nebylo lepší koupaliště provozovat opět městem. Město by ušetřilo peníze z rozpočtu tím, že by mohlo čerpat prostředky z fondů EU a občané by mohli ušetřit na vstupném. Jenom pan Blažek - ODS by přišel o svůj zisk. Dokonce se věc dostane k soudu a Krajský soud v Brně rozhodne o neplatnosti právního úkonu ( a to z důvodů ležících na straně pana Blažka ), kterým bylo koupaliště pronajato a část podniku převedena.

Ale pozor! Zástupci města se místo toho, aby koupaliště opět převzali pod svoji správu rozhodnou, že proti rozhodnutí KS v Brně ( soudce mimo jiné řekl, že tento pronájem je největší tunel s jakým se kdy setkal  a byli poškození hlavně občané) podají odvolání proti rozhodnutí soudu  !!!!

Moc by mě zajímalo, kdo kromě pana Blažka -ODS má profit s okrádání občanů i samotného města. Provozní model brání ODS - Blažek, Chalánek Šebíková, Hladík, ČSSD -Lehocký, Mikeska, Popesko, Dvorský, KDU-ČSL -  Kašný ( který byl u počátku ), Zlín 21 - Dufek, Pekař a Fusek ( ti jsou dokonce členy statutárního orgánu koupaliště ). Podepsaná spolupráce KDU-ČSL a Zlín 21 před volbami 2014 je možná právě proto, aby byl zachován provozní model....

Nebylo by nakonec lepší celé koupaliště panu Blažkovi-ODS prodat ?  Pak by musel investovat do infrastruktury sám a ne město .

Vždyť, kdyby se mu nedařilo, mohlo by město od pana Blažka-ODS koupaliště odkoupit zpět.

Tak třeba za cenu dvakrát, nebo raději třikrát vyšší než za jakou cenu, zkušený provozovatel Blažek-ODS , koupaliště  koupil !!!!   :-D

A teď místo koupaliště zaměňte kompletní vodohospodářskou strukturu včetně potrubí a čističek, místo Blažka-ODS zaměňte za Moravskou vodárenskou neboli VEOLIA WATER. POZOR ostatní jmenované nezaměňovat !!!. Zisk pro VEOLII je téměř 1.000.000.000,- Kč a dopad na rozpočet města cca 300.000.000,- Kč. Cena pro občany a podniky Zlína je o 10-12 kč za m3 vyšší než v okolí.

To je zjednodušeně princip tunelu s vodou ve Zlíně. Není třeba Vás zatěžovat sofistikovanou úlohou České spořitelny, osob blízkých VEOLIE, jednání ve shodě, zločinného spolčení atd, ale je velmi poučné podívat se alespoň jednou na jednání zastupitelstva města Zlína.

 Rád bych napsal, že výše uvedený příklad se nezakládá na ani části pravdy a osoby v příkladu uvedené jsou zcela vymyšleny, ale nechci Vám lhát a tak to nemůžu napsat.

A co s tím uděla ? Odpověď najdete v článku " snížení ceny vodného ".