Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlín, město zeleně nebo čeho vlastně ?

Zlín město zeleně nebo čeho vlastně ?

20140824_120742.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Je neděle podvečer a vezu dceru k dědovi a babičce do Otrokovic. Jezdím tam poslední dobou častěji a nutno podotknout, že rád. A to nejenom kvůli prarodičům, ale proto, že Otrokovice se změnily. A změnily se k lepšímu. Alespoň co jako občasný návštěvník mohu posoudit.

Všechny paneláky jsou opravené, mají hezkou fasádní barvu a jezdil jsem po sídlišti a nenašel jsem dům, za který by se jeho obyvatelé museli stydět. Na většině z nich je vidět, jak si poradili s plochou střechou, vkusné nástavby změnily ráz některých částí města.

Rád projíždím hlavní ulicí. Díky obchvatu již není tak zacpaná těmi všemi auty a pozoruji ten klid a pohodu, která z náměstí a jeho okolí přímo čiší. Není tu tolik nevkusných a v jiných městech všudypřítomných reklam na fasádách domů a celkově působí celé město neuvěřitelně čistým dojmem.

Můj syn, který jede s námi, mě upozorňuje na spoustu cyklostezek, které vedou k Moravě a odtud dál do celého světa.

Co se mi líbí ale nejvíc je městská zeleň. Trávníky jsou hezky posečené, nikde nejsou vidět zbytky trávy, všechna je odvezena na skládku nebo do kompostu, nevím kam. Vím, že je likvidace trávy drahá záležitost, ale není tady. I na sídlišti je posečeno, i okolo stromů a odpadkových košů a klepačů a oplocení dětských hřišť.

Jedeme se podívat do okolí Hotelu Společenský dům Baťov a opět vše krásně posečené, tráva odklizená, keře a květiny upravené. V parku krásné sochy a vodotrysk, který už leccos pamatuje. I cestou na „Štěrkáč“ pozoruji upravené domy, jejich okolí a čistotu a pořádek. Že by to vše zařídila ta velká voda, která vymetla všechnu špínu a odpad do nenávratna?

 

 

20140824_115258.jpg

Vracíme se domů do Zlína. Žiju zde už 51 let a to město jsem miloval. Nebo jsem byl vždy pyšný, že jsem ze Zlína. Přijíždíme do Malenovic a jenom se synem na sebe podíváme. Ten pocit znám. Když se vracím z nějakého velkého města, z Prahy, z Paříže nebo z dovolené z Mallorky. Zjišťuji, že to moje město není ani tak velké a ani zdaleka tak upravené, jak jsme si vždy ve škole říkali. Město zeleně. To by snad mohlo zůstat, ale neupravené zeleně.

 

 

 

 

20140824_115101.jpg

Najednou si uvědomuji, jak je zanedbané. Na středovém pásu zbytky hnědé, hnijící neposbírané trávy, tráva posečená jen někde a různé odchylně vysoké trsy travin žalují, že se strunovou sekačkou či křovinořezem tu nikdo nechodí. Podívali jste se někdy pozorně, když jedete okolo 71.budovy a okolo dalších sousedících budov s hlavní silnicí, kolik je v drátěných plotech vzrostlých keřů a propletených stromků? A všimli jste si na nadjezdu té „městské zeleně“ ?

 

 

Vidím to i na sídlišti, na Jižních Svazích. Shnilá tráva leží a devastuje trávníky okolo domů. Na nich už často více roste pýr a pampelišky než původní traviny. Stejně jako ve městě je neposečeno okolo obrubníků, okolo rozvaděčů a odpadkových košů (ty jsou kapitola sama pro sebe) a okolo stromů. Keře prorostlé plevelem a celé proschlé, neobnovené. Na zemi rozsekané odpadky.

p6050120.jpg

 Toho jsem si vždy všímal, když jsem se vracel z velkých měst, z Prahy, Paříže nebo .. z Otrokovic.

Jak je to možné,že v Otrokovicích mohou mít hezky posečeno, odklizenou trávu a upravené keře a ve Zlíně, městu zeleně, je to tak jiné?

 To Otrokovice vyrostly a Zlín se zmenšil?

 

Nebo se jen Zlín stěhuje dál kdesi na východ …

 

20140825_065638.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co se s námi stalo, že je nám to jedno, že se ničemu nepostavíme? Kdo ovládá toto město a proč ho tak zanedbává? Vím, že je těžké bojovat proti předraženým zakázkám, privatizacím všeho druhu, korupci, klientelismu a janečkovství našeho maloměsta, ale přijít na zastupitelstvo a říci našim politiků, že si nepřejeme, aby takto vypadalo naše město, může každý z nás. A když nás přijde hodně myslím, že se to změní. Nejenom s naší zelení.

 

 

Pavel Sekula –        Předseda Bytového družstva Podlesí, Zlín - Jižní Svahy

 

Hnutí Otevřená radnice a sdružení nezávislých kandidátů Jižní Svahy Zlín